Kategória: építési engedély
Hoppácska: Tervezési alaptérkép!?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Új kötelező kör, ami megkeserítheti az építkezésed, ha éppen nem figyelsz!
Gyakran futok bele olyan tervezési helyzetbe, amikor a Megrendelőim csillogó szemmel hozzák a csodás építészeti ötleteiket, de amikor rátérünk a hivatalos indításra, közlöm Velük a feketelevest! Idén február óta él egy szigorúbb szabályozás az egyszerű bejelentéshez vagy építési engedélyhez kötött munkáknál: kötelező a hivatalos földrészlethatár-kitűzés alapján készült tervezési alaptérkép.
Read More…
És, ha nekem nem teszik?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Megtervezett bővítés, elkészült alapozás
Juci az agglomerációban, de üdülőövezetben alkudozik egy sarokingatlanra. A mindössze egyszobás épület elhanyagolt, lakatlan állapotban áll:
Read More…
Már készen van egy terv…
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Nem tudnánk ezt kifizetni!
Ritáék kertvárosi családi házat örököltek, egy nagyszülői kockaházat. Eddig, a bérbeadással még hozott is némi bevételt. Rita szülei azonban kezükbe vették az irányítást, és felajánlották, segítenek a felújításban, korszerűsítésben, hogy Lányuk és Párja önállósodása a közelükben kezdődhessen:
Read More…
Földszintes „ikerlakás”
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Homlokzat is változhat!
Magda és Sándor átváltoztatott alaprajzi ajánlatot kért tőlem egy ’ikerlakás’-ra. Az ikerlakás elnevezést helyettesítem inkább ikres csatlakozású-ként, hiszen ez egy kétlakásos társasház (használati megosztás szerin ist!), persze, nagyjából egymás tükörképei!
Read More…
Saroktelek és OH (oldalhatáron álló beépítés)!?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Eltérés a típusmegoldástól…
Korábbi bejegyzéseimben már részletesen elmagyaráztam az ingatlanok beépítési módjait, köztük az OH-t is, ami az oldalhatáron álló beépítés- t jelenti. Például itt:
Társasházi közös…
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Lakásként kialakítható?
Albert budai társasház lakójaként kérte segítségem. Arra volt kíváncsi, hogy a társasház közös tulajdonában lévő helyiségcsoport hasznosítható-e lakásként? Mert eredeti funkcióját e helyiségcsoport nem igazán tölti be, hisz régi bútorokat raktároznak, illetve egyes Lakók, saját holmijukat tárolják ott, ultra rendetlenül…! Pedig évekkel ezelőtt még a Lakógyűléseket is itt tartották, de mára annyi a cucc, hogy ez kb. lehetetlen.
Változtatási tilalom?!
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Telekalakítási és építési tilalom…
Berci öröklés útján szerzett ingatlanján szeretett volna építkezni, Tervezőt keresett, és elkezdték a közös munkát… Az elkészült vázlattervet szerették volna leegyeztetni a település Főépítészével – csakis a biztonság kedvéért – , aki, a telefonos időpontkérelem alkalmával használta a változtatási tilalom kifejezést.
Read More…
Zártkertben, engedély nélkül!
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Ha megvásárolnánk…?!
Örökzöld témát hozok elő ismét. Zártkert – építési engedély nélkül – kiskapu létezik? Mert, újra és újra jönnek a hasonló tartalmú megkeresések/hozzászólások. Tehát, fő irányvonal ma is:
- zártkerti ingatlan, rajta
- építési engedély nélküli építmény…
Házmesterlakás_2
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Alagsori egyterű a lehetséges megoldás!
Múlt heti bejegyzésemben egy budai társasház leendő alagsori lakáskialakítás megvalósíthatóságát elemeztem… Itt találod:
Klasszikus alagsori…?!
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
A házmesterlakás…?! 😉
A budai társasház alagsori helyiségeit (osztatlan közös) korábban gyakran bérbe adták… De a ‘közös lónak, túros a háta’ – okán a terület lelakottá/elhasználttá vált, valós/fizető Bérlő pedig már évek óta nem akadt.
Tavaly nyáron, az utolsó lakógyűlés itt zajlott… az alagsor hűvösében, akkor fogalmazódott meg a hasznosítás új igénye.
A Társasház ötlete: a szóban forgó terület lakássá válása. Ez több leküzdendő akadályt jelent, a közös tulajdon felszámolását, az alapító okirat módosítását, az új lakáskialakítás építéshatósági engedélyének megszerzését…
Ami az építészeti tervezés szempontjából első lépésként fontos, hogy kiderüljön, alkalmas-e a terület fizikailag is lakásnak? Vagyis, teljesíthetők-e a lakás ismérvei?
A felmérési tervből az látszik, hogy
- 43, 50 m²-es alapterülete elegendő lehet,
- van természetes fény és a szellőzés is biztosítható,
- kritikus belmagasság csupán a bejárat/közlekedés területén van,
- fűtése jelenleg is van, illetve vizesblokkal is rendelkezik!
Ami biztosan nincs:
- jó kilátás, hisz az ablakokból a sűrű kert földközeli része látható csupán,
- az új lakáshoz nem tudunk parkolót/parkolóhelyet biztosítani telken belül!
Helyesebben: autóbeálló helyet létre lehetne hozni, de az az utcai kerítés átépítését, a kerti kuka-szerszámtároló bontását vagy áthelyezését jelentené, és e jelentős költséghányadra egyelőre nincs fedezet…, mert akkor jó lenne új járda, kinti kerékpártároló…
A tervezett lakás-terület lakásfunkciókra bontva kb. ezt tudná:
A konyha/étkező és a háló gyakorlatilag felcserélhető, de az ábra felső helyiségénél az ‘ablak-hiány’ egyértelműen azt jelzi, helyiséghatároló válaszfal nem épülhet!
A Társasház mindennek ellenére inkább ezt szeretné megvalósítani!
Miért is? Mert így kérik! Ha lehetséges, oldjam meg… Kitalálok valamit! 😉
