Kategória: építési engedély

 

Hoppácska: Tervezési alaptérkép!?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Új kötelező kör, ami megkeserítheti az építkezésed, ha éppen nem figyelsz!

Gyakran futok bele olyan tervezési helyzetbe, amikor a Megrendelőim csillogó szemmel hozzák a csodás építészeti ötleteiket, de amikor rátérünk a hivatalos indításra, közlöm Velük a feketelevest! Idén február óta él egy szigorúbb szabályozás az egyszerű bejelentéshez vagy építési engedélyhez kötött munkáknál: kötelező a hivatalos földrészlethatár-kitűzés alapján készült tervezési alaptérkép.

Read More…

És, ha nekem nem teszik?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!


Megtervezett bővítés, elkészült alapozás

Juci az agglomerációban, de üdülőövezetben alkudozik egy sarokingatlanra. A mindössze egyszobás épület elhanyagolt, lakatlan állapotban áll:

Read More…

Már készen van egy terv…

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Nem tudnánk ezt kifizetni!

Ritáék kertvárosi családi házat örököltek, egy nagyszülői kockaházat. Eddig, a bérbeadással még hozott is némi bevételt. Rita szülei azonban kezükbe vették az irányítást, és felajánlották, segítenek a felújításban, korszerűsítésben, hogy Lányuk és Párja önállósodása a közelükben kezdődhessen:

Read More…

Földszintes „ikerlakás”

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Homlokzat is változhat!

Magda és Sándor átváltoztatott alaprajzi ajánlatot kért tőlem egy ’ikerlakás’-ra. Az ikerlakás elnevezést helyettesítem inkább ikres csatlakozású-ként, hiszen ez egy kétlakásos társasház (használati megosztás szerin ist!), persze, nagyjából egymás tükörképei!

Read More…

Saroktelek és OH (oldalhatáron álló beépítés)!?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Eltérés a típusmegoldástól…

Korábbi bejegyzéseimben már részletesen elmagyaráztam az ingatlanok beépítési módjait, köztük az OH-t is, ami az oldalhatáron álló beépítés- t jelenti. Például itt:

Read More…

Társasházi közös…

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Lakásként kialakítható?

Albert budai társasház lakójaként kérte segítségem. Arra volt kíváncsi, hogy a társasház közös tulajdonában lévő helyiségcsoport hasznosítható-e lakásként? Mert eredeti funkcióját e helyiségcsoport nem igazán tölti be, hisz régi bútorokat raktároznak, illetve egyes Lakók, saját holmijukat tárolják ott, ultra rendetlenül…! Pedig évekkel ezelőtt még a Lakógyűléseket is itt tartották, de mára annyi a cucc, hogy ez kb. lehetetlen.

Read More…

Változtatási tilalom?!

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Telekalakítási és építési tilalom…

Berci öröklés útján szerzett ingatlanján szeretett volna építkezni, Tervezőt keresett, és elkezdték a közös munkát… Az elkészült vázlattervet szerették volna leegyeztetni a település Főépítészével – csakis a biztonság kedvéért – , aki, a telefonos időpontkérelem alkalmával használta a változtatási tilalom kifejezést.

Read More…

Zártkertben, engedély nélkül!

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Ha megvásárolnánk…?!

Örökzöld témát hozok elő ismét. Zártkert – építési engedély nélkül – kiskapu létezik? Mert, újra és újra jönnek a hasonló tartalmú megkeresések/hozzászólások. Tehát, fő irányvonal ma is:

  • zártkerti ingatlan, rajta
  • építési engedély nélküli építmény…
Read More…

Házmesterlakás_2

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Alagsori egyterű a lehetséges megoldás!

Múlt heti bejegyzésemben egy budai társasház leendő alagsori lakáskialakítás megvalósíthatóságát elemeztem… Itt találod:

Read More…

Klasszikus alagsori…?!

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

A házmesterlakás…?! 😉

A budai társasház alagsori helyiségeit (osztatlan közös) korábban gyakran bérbe adták… De a ‘közös lónak, túros a háta’ – okán a terület lelakottá/elhasználttá vált, valós/fizető Bérlő pedig már évek óta nem akadt.

Tavaly nyáron, az utolsó lakógyűlés itt zajlott… az alagsor hűvösében, akkor fogalmazódott meg a hasznosítás új igénye.

A Társasház ötlete: a szóban forgó terület lakássá válása. Ez több leküzdendő akadályt jelent, a közös tulajdon felszámolását, az alapító okirat módosítását, az új lakáskialakítás építéshatósági engedélyének megszerzését…

Ami az építészeti tervezés szempontjából első lépésként fontos, hogy kiderüljön, alkalmas-e a terület fizikailag is lakásnak? Vagyis, teljesíthetők-e a lakás ismérvei?

A felmérési tervből az látszik, hogy

  • 43, 50 m²-es alapterülete elegendő lehet,
  • van természetes fény és a szellőzés is biztosítható,
  • kritikus belmagasság csupán a bejárat/közlekedés területén van,
  • fűtése jelenleg is van, illetve vizesblokkal is rendelkezik!

Ami biztosan nincs:

  • jó kilátás, hisz az ablakokból a sűrű kert földközeli része látható csupán,
  • az új lakáshoz nem tudunk parkolót/parkolóhelyet biztosítani telken belül!

Helyesebben: autóbeálló helyet létre lehetne hozni, de az az utcai kerítés átépítését, a kerti kuka-szerszámtároló bontását vagy áthelyezését jelentené, és e jelentős költséghányadra egyelőre nincs fedezet…, mert akkor jó lenne új járda, kinti kerékpártároló…

A tervezett lakás-terület lakásfunkciókra bontva kb. ezt tudná:

A konyha/étkező és a háló gyakorlatilag felcserélhető, de az ábra felső helyiségénél az ‘ablak-hiány’ egyértelműen azt jelzi, helyiséghatároló válaszfal nem épülhet!

A Társasház mindennek ellenére inkább ezt szeretné megvalósítani!

Miért is? Mert így kérik! Ha lehetséges, oldjam meg… Kitalálok valamit! 😉

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial