Fa, bokor és cserje… = növényzet telepítése

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Átlóghat a szomszédból?
Itt van az ősz… újra… és újra… Szóval: a fák ültetésének ideje elérkezett. E téma nem is annyira idegen az építészettől, mint az első olvasatra/hallásra tűnik. Még a „szomszédos ingatlan”- témaköréhez is aktívan kapcsolható! 😉
Anna és Zalán egész évben adott témát a szomszédukban zajló, szabálytalan építkezéssel kapcsolatban, több kérdést tettek fel nekem, majd válaszaim ismeretében próbáltak hatni a Szomszédra, apróbb sikerekkel!
Ma – Annáék kérésére is – , egy általános kérdéskört vizsgálok, mely téma a telekingatlanok zöldfelületével kapcsolatos, illetve szomszédos ingatlanokat is érinti, így Neked is hasznos lehet ez az általános ismeret, most ősszel (is)! 😉
- A Szomszédom tegnap földlabdás dísz-fákat ültetett a kertjébe. Ez amúgy jó dolog, de a kerítésünk közvetlen közelében tette ezt, oly módon, hogy a kis fák némelyikének gyér lombozata már most átnyúlik hozzánk!
- Létezik valamilyen előírás, mekkora minimális távolságot kell tartani kerítéstől, vagy a szomszéd házától fák ültetésekor?”
- mesélte/kérdezte Anna, telefonon.
Válaszom elején rögzítem, hogy a Növényzet: fák, bokrok, cserjék, lágyszárúak összessége, ide nem értve a gyomnövényeket.
Általános szabályt az építészek bibliája az új TÉKA / (280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról) / tartalmazza:
50. § (1) A telkek fásítottságát a telek legkisebb zöldfelületének arányában biztosítani kell. Ha a helyi építési szabályzat szigorúbb előírást nem állapít meg, és a meglévő faállománnyal a követelmények nem teljesülnek, a telek legkisebb teljes értékű zöldfelületére vetített 400,00 m²-enként legalább 1 db nagy lombkoronájú, vagy 300,00 m²-enként legalább 1 db közepes lombkoronájú, vagy 200,00 m²-enként legalább 1 db kis lombkoronájú, a terület adottságainak megfelelő, nem inváziós, elsősorban Magyarországon őshonos fa telepítése szükséges.
(2) A telken a fákat úgy kell telepíteni, hogy azok biztosítsák az épület nyári árnyékolását.
(3) A telken a fákat úgy kell telepíteni, hogy gyökérzetükkel és ágrendszerükkel ne károsítsák a telek és a szomszédos telkek építményeit. Ennek érdekében a telepített fa épülettől és lakóingatlan kerítésétől való távolsága – ide nem értve a közterületi határvonalon álló kerítést –
a) nagy lombkoronájú fa és nagy méretű örökzöld esetén legalább 3,00 méter,
b) közepes lombkoronájú fa és közepes méretű örökzöld esetén legalább 2,00 méter,
c) kis lombkoronájú fa és kis méretű örökzöld esetén legalább 1,00 méter.
A TÉKA országos előírás, azonban település szintjén is érdemes kutakodni, hisz előfordulhat, hogy helyi rendelet szigorúbb szabályokat alkalmaz, ugyanakkor részletesebb útmutatót ad. Nálunk is létezik ilyen, ebből szemezgetek okulásul:
A belterületeken és a külterületek zártkerti ingatlanain a legkisebb ültetési (telepítési) távolság az ingatlan határától:
a) szőlő, valamint 3 méternél magasabbra nem növő gyümölcs- és egyéb bokor (élő sövény) esetében 1,00 méter,
b) 3 méternél magasabbra, de 6 méternél magasabbra nem növő gyümölcs, egyéb bokor (élő sövény) és egyéb fa esetében 3,00 méter,
c) 6 méternél magasabbra növő gyümölcs- és egyéb fa esetében 5,00 méter.
Szomszédos telek tűzfalának, kerítésének kúszónövénnyel való befuttatását csak az ingatlan tulajdonosának engedélyével, lehetőleg tartószerkezet alkalmazásával lehet megvalósítani.
A telepített fa a szomszédos ingatlan épületéhez nem érhet és a fölé nem lóghat.
Jó munkát a faültetéshez, légy Te is körültekintő, javaslom: továbbra is óvakodj a jó szomszédi iszonytól! 🙂 Ha az ilyen jellegű probléma megoldhatatlannak mutatkozik, tudod: – A hülye Szomszéd…!!!, kérj a helyi Jegyzőtől segítséget!