Betekintés…?!_2
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Ez is hazai valóság…
Folytatom a múlt héti témakört. Amit itt tudsz feleleveníteni:
Ma egy másik „szomszédos”- ügyet, egy ikres építési övezetben elkövetett szabálytalanságot mutatok…
Mindenek előtt:… Ikres beépítésről – általánosságban – itt (is) tájékozódhatsz:
Mai témánk:: 2.ESETTANULMÁNY_ikres beépítés
Itt, az építési övezet ikres beépítés! Ha fellapozzuk az OTÉK-ot, az így fogalmaz:
„Ikerház: két szomszédos építési telek közös oldalhatárán álló, egymástól független épületszerkezetekkel és közműbekötésekkel megvalósított, tűzfalakkal csatlakozó két olyan önálló épület, amely külsőleg egy épület képét mutatja.”
Tovább is olvashatjuk az OTÉK-ot, mit is ír a tűzfalról?!:
Tűzfal: a vonatkozó műszaki követelménynek megfelelő tűzállósági határértékű, A1 tűzvédelmi osztályú térelhatároló folytonos függőleges falszerkezet, amelyet úgy kell kialakítani, hogy az általa elválasztott tűzszakaszok vagy építmények egyikének állékonyság-vesztése, illetve az ebből adódó oldalirányú erőhatás esetén is megőrizze tűzterjedést gátló képességeit.
Egy építési övezet ingatlanokra történő besorolása, az érintett ingatlanok egészére vonatkozik! Vagyis, nem válik külön a főépületre, illetve az esetlegesen az ingatlan melléképítményeire vonatkozóan! Tehát: olyan szabály nem létezik – egyetlen ingatlant vizsgálva-, hogy az ingatlan egyik/első része ikres (főépület), a másik/hátsó része (melléképítmény) pl. oldalhatáron álló.
Az ügy már bíróságra került. Ott az egyik szakértő azt állítja, hogy a „lakóépület” telekhatáron álló fala tűzfal, de a telekhatáron álló, már meglévő hátsó épületbővítmény nem tűzfal!, így, arra már „más” követelmények vonatkoznak…, mert az csupán tűzgátló fal.
Fellapozzuk az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatát, és ott azt látjuk, tűzgátló szónál: tűzgátló alapszerkezet: a tűzfal, a tűzgátló fal és a tűzgátló födém gyűjtőfogalma.
O.K. Nézzük csak!
„Tűzgátló fal: olyan falszerkezet, amely az általa elválasztott tűzszakaszok, önálló rendeltetési egységek vagy helyiségek között a tűz átterjedését meghatározott ideig meggátolja.”
Meggátolni a tűz terjedését tűzgátló lezárással lehet!
„Tűzgátló lezárás: építményszerkezetek nyílásainak, áttöréseinek, valamint vezetékek, vezetékrendszerek átvezetésének tűzterjedést gátló elzárását biztosító műszaki megoldás, amely a tűz nyíláson, áttörésen, valamint a vezetéken keresztüli terjedését meghatározott ideig meggátolja; ebbe a körbe tartoznak a tűzgátló nyílászárók, a tűzgátló záróelemek, a tűzgátló réskitöltő-réslezáró rendszerek és a tűzgátló lineáris hézagtömítések.”
Hmmm… nyílászárók esetén?
„Tűzgátló nyílászáró: a tűzgátló ajtó, ablak, kapu, függönykapu, redőnykapu, zsalu és a technológiai szállítópálya átvezető nyílását lezáró tűzgátló lezárás, amely csukott állapotban a tűz átterjedését meghatározott ideig meggátolja.” Ezek az ablakok nem ilyenek!
A további probléma, hogy a hátsó épületszárnyban is lakások kerültek kialakításra, és a nagyobb méretű ablakok nappali ablakok!, amelyek három lakás esetében biztosítják a tűzfalon/tűzgátló falon? keresztül „szellőzést és a természetes fényt”. A szabálytalanul Építtető szerint a hátsó épületbővítmény oldalhatáros építkezésnek minősül.
Nem, nem az! 🙁 🙁 🙁 Jelenleg a Bíróság új szakértőt von be az ügybe… 🙁