Elpazarolt négyzetméterek…?!

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Kedvezőtlen traktusmélység

Mária és Valér budapesti bázisuk kiépítésének első lépését megtették, a rangos, gangos bérház 3. emeletén megvásárolnak egy lakást, ami jelenleg még irodaként működik:

Ami szembetűnik azonnal, ha rátekintesz az alaprajzra, hogy a lakás nagyobbik traktusára ultra kevés homlokzati nyílászáró jutott… 🙁  Felmérési alaprajz egyelőre nincs, egy vonalas, kézi ábrát kaptam a szerkesztéshez. És fényképeket a jelenlegi irodai kialakításról, az ott dolgozókkal… 🙂 Így pl. nem tudjuk:

  • hol van átmenő strang ?!
  • hol van átmenő kéménytest ?!

Mária mégis ragaszkodik egy alaprajzi vázlathoz. Amikor a helyiséglistát is megkaptam, elcsodálkoztam, hogy a közel 100 m² alapterületen például csak egyetlen hálószobát kérnek…

Igen, rácsodálkoztam, mert nem ez a jellemző! Inkább az az építtetői törekvés általában, hogy minden négyzetméteren szoba és szoba legyen… Így, rákérdeztem a miértekre is… A válasz pedig egyszerű: 64 és 67 évesen fognak költözni Belgiumból, pontosabban kétlakiságot terveznek, amíg bírják erővel és szusszal. Itthon már nem kertes házra vágynak, hanem egy nagypolgári belvárosi lakásra, tágas és szellős elrendezéssel, ezért veszik meg a lakást… ami, ugye jelenleg csupán ‘papíron’ lakás!

Mutatom, mire jutottam:

  • Rendhagyó módon lemondtam a klasszikus előszobáról, amolyan lakóelőtérbe érkezünk, itt áll térben az étkező asztal, az új/régi bejárattal szemben.
  • A konyha L-alakú pultrendszerrel kapcsolódik ide, innen egy tároló/kamra is nyílik.
  • A középfőfal mentén vezet tovább két oldali bútorozással egy közlekedősáv a klasszikus nappali térbe… igen, eléggé messze vagyunk az ablakoktól…
  • A kisebbik lakástraktusban igen tágas fürdőszoba és egy háztartási helyiség érhető el. Ez utóbbi amolyan vendég W.C. -ként is működik, bár az apró intim-közlekedőből nyílik.
  • A hálószoba nem zsákszobaként valósul meg, hiszen az ablakos!

Ez az átváltozás egy felvázolt élethelyzetre és kívánt helyiséglistára válaszol.  Más megoldások is születhetnek, de az bizonyos, hogy a 13,5 m hosszú traktus bejárattól/ablakoktól távoli hátsó része valódi hátránya a lakásnak. 🙁 Valamilyen módon mindig hozzá kell kapcsolni az ablakkal rendelkező lakásterületekhez… , ezzel a nehézséggel szembe kell nézni bármilyen alaprajzi kialakításnál!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.