Szabályos kockaház?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Majd felfelé bővítünk…

A magyar vidék tipikus eleme, építészeti eleme a kockaház. Szerintem minden hazai településen fellelhető. Óriási a kínálat belőle, általában a főutcaiak magasabb áron kerülnek meghirdetésre, de manapság az átmenő forgalom miatt inkább mellékutcákban érdemes kutakodni…

Emil 4 éve költözött be egy ilyen mellékutcai kockaházba, a nyugati országhatár mellett. Akkor csak tisztasági festésre volt ideje és energiája. Mivel a ’túloldalon’ dolgozik, már összerakott ennek az ingatlannak a fejlesztésére fordítható nagyobb összeget is…

De ésszel és szakaszosan kíván haladni! Illetve, még utánajár a CSOK lehetőségének is, hiszen ha Melindáját feleségül veszi, lehetséges, hogy nagyobb léptekkel lehet haladni.

Az alaprajzon látszik, az eredeti épület 9,0 x 9,0 m befoglaló méretű, az utólag hozzáépített előtér is két szakaszban valósult meg, először az utcai oldalra került a főbejárat, majd a kert felé is, ahol a melléképületek és a garázs is található.

Emil arra volt elsősorban kíváncsi, ha a tetőtér felé terjeszkednének, hova tenném a lépcsőt? Feláldoznám-e a jelenlegi előteret egy lépcsőháznak?

  • Biztosan nem! Ha a tetőtérbe hálószobák kerülnek majd, akkor inkább a nappali tartózkodású terekből indítanék belső lépcsőt!
  • Az utólagosan hozzáépített félnyeregtetős előteret mindenképpen az épülettömegbe integrálnám, így a tetőfelújítással együtt már szerves épületrésszé válna.
  • A kert felé történő megközelítést csupán áthelyezném egy nagyobb méretű terasszal, ami lehetőséget ad a kültéri étkezésre és a garázs, illetve a melléképületek könnyebb elérésére.

Egyelőre a földszinten mutatok egy lehetséges megoldást:

A magyar vidék tipikus eleme, építészeti eleme a kockaház. Szerintem minden hazai településen fellelhető. Óriási a kínálat belőle, általában a főutcaiak magasabb áron kerülnek meghirdetésre, de manapság az átmenő forgalom miatt inkább mellékutcákban érdemes kutakodni…

  • Az utcai traktus két szobája megmarad, egyikből nappali, másikból hálószoba válhat.
  • Az udvari traktus oldalán az előtér hátsó bejáratát és lépcsőjét megszüntetve, ezen terület beépítésével létrejön egy tárolóhelyiség, ami fogadhatja az épületgépészetet, lehet háztartási helyiség is…
  • Az udvari traktusban a fürdőszoba bővül, amit káddal ábrázoltam.
  • Az étkező és konyha uralja e hátsó traktust, és innen indul a majdani tetőtérbe vezető húzottkarú lépcső is.
  • Az előtérből a gardróbszerűen bútorozott közlekedő vezet ide, a nappali ezekhez a terekhez szélesebb nyílással csatlakozik.

Ez az átváltozás megvalósítható szakaszosan, hiszen a földszinti lakásterület még kisgyermekkel is lakható éveken át. A tető felújításakor célszerű a födém megnyitása a majdani lépcsőnek, amit ideiglenesen gipszkartonnal és hőszigeteléssel zárhatóvá/takarhatóvá lehet tenni! 😉

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.