Saroktelek és OH (oldalhatáron álló beépítés)!?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Eltérés a típusmegoldástól…
Korábbi bejegyzéseimben már részletesen elmagyaráztam az ingatlanok beépítési módjait, köztük az OH-t is, ami az oldalhatáron álló beépítés- t jelenti. Például itt:
A napokban Andreától érkezett egy megkeresés, sajnos, tervbeadás után derült ki számára, hogy tervezett lakóháza nem felel meg az aktuális előírásoknak, vagyis tervét elutasította az Építéshatóság, mert nem tartották be az OH-ra vonatkozó telepítési szabályt.
Lehetséges, ismétlem magam, mégis kezdjük az elején! A lakóterület minden hazai településen ú.n. építési övezetekre osztott. Ilyen övezet az OH: Lakóterületen épület(ek) az övezeti előírásoknak megfelelően helyezhetők el. „Oldalhatáron álló beépítési mód esetén a telek egyik, egyben építési határvonalát képező oldalhatárától legfeljebb 2,00 méterre lehet az épületet elhelyezni, ha erről a HÉSZ másként nem rendelkezik.”
A TÉKA, vagyis a 280/2024.(IX.30.) Kormányrendelet szerint:
„45.§ (1) Az építési telek – továbbá ha indokolt – a telek beépítési módját a helyi építési szabályzatban (HÉSZ) az építési hely határozza meg. Az építési hely oldalhatáron álló beépítési mód esetén a teleknek az egyik oldalhatára, az azzal szemközti előírt oldalkerti építési határvonala és az előírt elő- és hátsókerti építési határvonalai által határolt területe.”
Saroktelek esetén felmerülhet a kérdés, hogyan értelmezzük ezt a szabályt?
Alapesetben így, vagyis ez magától értetődő, ezt találod a TÉKA ábrái között:
TÉKA magyarázata szerint még érdemes azt is tudni, hogy:
„Az oldalkert legkisebb szélessége
b) az oldalhatáron álló beépítési mód esetén
ba) a helyi építési szabályzatban megállapított érték,
bb) a kialakult állapot alapján a helyi építési szabályzatban meghatározott érték, ha az állami főépítész ezzel megegyező záró szakmai véleményt ad ki, vagy
bc) a ba) és a bb) alpontokban foglaltak hiányában 4,00 méter.„
De mi van olyan esetben, amikor nem az alapeset áll fenn? Vagyis, ezen az ábrán a saroktelkek hogyan építhetők be?
Ez esetben, a kialakult tömb beépítése szerint tartani kell az oldalkert távolságát, így a saroktelek esetén az építési hely kissé módosul:
A sarokteleknél mindét határoló utca/közterület irányában előkertet szükséges biztosítani, a közvetlen szomszédos telkek mentén pedig oldalkertet!
Az ábrán azt is láthatod, hogy a hátsókert jócskán leredukálódik!
A lényeg, hogy a saroktelek estén az elő-és oldalkertek által határolt területen, azaz, az építési helyen belül kell elhelyezni az építményt! 😉