Büntetés duplázva?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Bontás után
Dettiék egy „dupla” nyaralót vásároltak egy horgásztó mentén. A felújításba ismerős által ajánlott Kivitelezővel bele is fogtak. A tető is elbontásra került, amikor a Szomszéd feljelentette az építkezést. Ami építési engedély nélkül kezdődött. Eközben a belső válaszfalak és a homlokzati nyílászárók is kibontásra kerültek…
A Szomszéd, jóindulattal még elmondta Dettinek, hogy két, azaz dupla büntetés lesz, mert ikerházról van szó!
Ekkor keresett meg Detti, aggódva, félve a büntetéstől…
Szerencsére a 312/2012. (XI.8.) Korm. rendelet rögzíti, hogy nem építési engedélyköteles a tevékenység, ha:
„Építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, kivéve zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén, ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik.”
továbbá
„Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró cseréje, a homlokzatfelület színezése, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása.”
Ugyanakkor helyi Rendelet igenis szabályozhatja, szigoríthatja az ilyen esetet is, miként itt is, miszerint a településkép védelme érdekében nem csupán
- az anyaghasználatra,
- tetőidom formára,
- tetőidom hajlásszögére
- kerítésre…
vonatkozó előírásokat rögzít, hanem előírja, hogy az Építtető köteles Szakmai konzultációt lefolytatni a település Főépítészével a tervezés kezdeti, vagy azt megelőző szakaszában, majd Településképi bejelentés-t kell tenni a tervezett változásról.
Nos, a nyaraló tervezése nem kezdődött meg, de a kivitelezés igen, mert a Kivitelező most ért rá!
Igen, mindenféle terv/vázlat/skicc nélkül nekiálltak a kivitelezésnek! Dettiéknek azt ígérte a Kivitelező, hogy mindjárt küldi a Tervezőjét. Aki még nem ért oda, ha egyáltalán létezik?!, és azóta a Kivitelező is „lelépett”, már a telefont sem veszi fel…
Innen szép nyerni?! Biztosan lehetséges. Lépésről, lépésre!
Nézzük a megoldást:
- A Szomszéd állítását cáfolom: ez az építmény nem ikres/ikerház, mivel egy helyrajzi számon áll az épület, függetlenül attól, hogy két üdülőegységet tartalmaz! Erről már olvashattál itt:
- A területi Főépítész megkeresése viszonylag egyszerű, hisz van telefonja, azt, ha kitartó vagyok! 😉 egy idő után fel is veszi, majd tájékoztat, mit szeretne látni egy elsődleges vázlaton és van e-mail címe is…
- Az elsődleges építészeti vázlat az Építtető igényei mentén születik, vagyis amolyan egyszerű Tervezési program mentén tervezem az átalakítást, átváltozást…, hangsúlyozom nem magamnak tervezem „házaimat”, hanem a majdani használó(k)nak!
- Itt a homlokzattal kezdünk, mert az építtetői igény a lapostető!, amivel általában mind megjelenésében, mind tartósságában (kivitelezői) probléma szokott felmerülni – szerintem!
Tehát, a bontás előtti állapotban így mutatott a nyaraló főhomlokzata:
Kb. ilyennek vázolom/látom majd lapostetősen megújulva:
Jelen fázisban készítek egy teljes vázlattervi dokumentációt, mely alkalmas lehet arra, hogy pozitív támogatást szerezzünk a Főépítésztől, majd annak birtokában megtesszük a Településképi bejelentést. Ez így picit hosszadalmas, és építtetői szemszögből macerás, viszont büntetésmentes! 🙂